Son dakika: Kar ve sağanak yağış Türkiye’yi esir aldı: Zonguldak Ereğli’de kayıp gemi var, bir cezaevi boşaltılıyor

 

19 Kasım 2023

CEZAEVİ BOŞALTILIYOR

Zonguldak’taki Karadeniz Ereğli K2 Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle hükümlülerin başka infaz kurumlarına nakledildiğini duyuran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, paylaşımında “Şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle su seviyesi yükseldiğinden, cezaevinde barındırılan hükümlüleri güvenlik nedeniyle yakın kurumlara naklediyoruz. Düzce T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilen 39 hükümlünün şu an için bir güvenlik problemi bulunmamaktadır” dedi.

19 Kasım 2023

İSTANBUL’UN BİR İLÇESİNDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

İstanbul Şile’de ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi.

İstanbul Valiliği’nin açıklamasında, ‘İstanbul’da etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle Şile’de 20 Kasım Pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Bu karara paralel olarak, Şile İlçesi’ndeki kamu kurumlarında çalışan hamile, engelli ya da kronik hastalığı bulunan personel de 20 Kasım tarihinde idari izinli sayılacaktır.’ denildi

19 Kasım 2023

GEMİ VE 12 KİŞİLİK MÜRETTEBATA ULAŞILAMIYOR

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde şiddetli fırtına nedeniyle liman açığında bekleyen ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinden haber alınamıyor.

Türk bandrallı olduğu öğrenilen geminin Rusya’dan geldiği ve 12 mürettebatı olduğu öğrenildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle gemi ile irtibat kurulamazken, 12 kişinin durumu hakkında bir bilgiye ulaşılamadı.

DERE TAŞTI

Öte yandan yağışlar nedeniyle Karga Mahallesi’ndeki Güldere Deresi taştı. İlçenin çeşitli yerlerinde taşan sular su baskınına neden oldu. Polis ekipleri, su altında kalan yollarda sürücülerin geçişine izin vermezken güvenlik önlemi aldı. (Ayhan ACAR-Ali Sencer ARSLAN-Sinan KABATEPE/DHA)

19 Kasım 2023

İSTANBUL VALİSİ’NDEN FIRTINA UYARISI, SAAT VERDİ

İstanbul Valisi Davut Gül, şiddetli fırtına ile ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı. Vali Gül açıklamasında şunları söyledi;

İrili ufaklı zararlar var. 5 tane küçük teknemiz zarar gördü. Zarar gören restoranlarımız var. Çok şükür herhangi bir can kaybımız yok, yaralımız yok Herkes kendi alanında çalışmalarını devam ettiriyor.

Beklentimiz ilerleyen saatler yağışın azalması. Vatandaşlarımızdan ricam su basan yerlerde yaşamamaları. Hepimize büyük geçmiş olsun.

Akşam 21.00-22.00’ye kadar şiddetli şekilde devame deceğini Meteoroloji söylüyor. Bundan sonra da etkisini azaltarak devam edecek. Bizim beklentimiz saat 22.00’ye kadar vatandaşlarımızın duyarlı bir şekilde devam etmesini istiyorum.

19 Kasım 2023

ZONGULDAK’TA EĞİTİME 1 GÜN ARA

Ülke genelinde etkili olan şiddetli yağış, fırtına ve kar yağışı nedeniyle Zonguldak ilinde eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi. Zonguldak Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

* Zonguldak il genelinde olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım 2023 Pazartesi günü tüm resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (rehabilitasyon merkezleri ve özel kurslar dahil) eğitim öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir.

* Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelde 20 Kasım 2023 tarihinde bir gün idari izinli sayılacaktır.

19 Kasım 2023

YALOVA’DA DA KURU YÜK GEMİSİ KIYIYA VURDU

Alınan bilgiye göre, Altınova Tersaneler Bölgesi’ne bakım onarım için geldiği öğrenilen bir kuru yük gemisi, tersanelere yakın bir bölgede demir attı. Çıkan fırtınada sürüklenen gemi bir tersanenin iskelesine vurarak durdu. Yaşanan olay sonrası bölgeye Sahil Güvenlik ve polis ekipleri giderek incelemede bulundu.

Öte yandan bölgedeki başka bir tersane iskelesinde bağlı bulunan geminin de halatlarının koptuğu ve kontrolden çıkarak iskele bölgesine vurduğu öğrenildi.

19 Kasım 2023

SARIYER’DE DEV DALGALAR OLUŞTU

Sarıyer Garipçe Mahallesi ve Rumeli Feneri’nde fırtına ve sağanak nedeniyle dev dalgalar oluştu. Dalgalar, mendireği aşağarak sahildeki balıkçı barınakları ve restoranları vurdu.

Sahildeki masa ve sandalyelerin dalgalarda sürüklenerek parçalandığı görüldü. Vatandaşların sahile yaklaşmaması yönünde uyarılar yapılırken tedbir amaçlı şerit çekildi. (Yılmaz OKUR/DHA)

19 Kasım 2023

DENİZ TAŞTI, TEKNELER PARÇALANDI

Yalova’da dün başlayan sağanak ve fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Gece saatlerinde fırtınanın hızı, zaman zaman saatte 80 kilometreye kadar ulaştı.

Çınarcık ilçesinde dalgalar nedeniyle deniz taştı. Sahil bandındaki istinat duvarları, dalgaların etkisi ile zarar gördü. Balıkçı barınakları yıkılırken, tekneler de zarar gördü. Sahil yolunun bir bölümü yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Çınarcık ilçesi ve Esenköy beldesi arasında ise sağanaktan dolayı toprak kaymaları yaşandı. Ulaşım güçlükle sağlanırken, Karayolları ekipleri yoldaki kaya ve taş parçalarını temizledi.

Yalova’nın yüksek kesimlerinde ise kar yağışı etkili oldu. Çınarcık’ın Teşvikiye beldesine bağlı Delmece Yaylası’nda gece saatlerinde başlayan kar yağışı aralıksız devam ederken, kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. (Hasan BOZBEY-Emre Can KAZMALI/DHA)

19 Kasım 2023

FIRTINA GEMİYİ İKİYE AYIRDI

Zonguldak’ta uyarıları yapılan fırtına ve sağanak etkisini gösterdi. Kentte ağaçlar devrilirken, yollarda su birikintileri oluştu. Araçların üstüne, evlerin çatılarından kiremitler ve beton parçaları düştü. Ereğli ilçesinde etkili olan fırtına nedeniyle limanda 5 metreyi bulan dalgalar meydana geldi. Ereğli ilçesinde de bir ağacın araçların üstüne devrildiği an cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Park halindeki bir araç ise çatıdan düşen parçalar nedeniyle hasar gördü. (Ali Sencer ARSLAN-Sinan KABATEPE/DHA)


GEMİ KARAYA OTURDU

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle sürüklenen yük gemisi, karaya oturdu.

13 MÜRETTEBAT KURTARILDI

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde karaya oturan Kamerun bandıralı yük gemisi, büyük dalgalar sebebiyle ortadan iki parçalandı. Gemi 2 parça halinde kıyıya vurdu. Gemide bulunan 13 mürettebat AFAD, Sahil Güvenlik ve itfaiye ekipleri tarafından sağ şekilde gemiden tahliye edildi. Geminin 2 parçası da halatlarla kıyıya bağlandı.

Denizcilik Genel Müdürülüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “19.11.2023 saat 10.00’da Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne ulaşan tehlike sinyaliyle Kamerun Bayraklı ‘PALLADA’ gemisinin fırtına sebebiyle hasar aldığı ve Ereğli’de karaya oturduğu anlaşılmıştır. Merkezimiz koordinasyonunda, AFAD ve itfaiye ekiplerince gemide bulunan 13 personelin tamamı tahliye edilmiştir.” (Sinan KABATEPE/DHA)

19 Kasım 2023

HAVA ULAŞIMI DA OLUMSUZ ETKİLENDİ

Meteoroloji tarafından yapılan uyarıda bugün İstanbul’da sağanak yağmur ve fırtına nedeniyle havayolu şirketleri bazı seferlerini iptal etmek zorunda kaldı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle dün Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 9, İstanbul Havalimanı’ndan 40 olmak üzere toplam 49 seferini iptal eden THY; bugün de İstanbul Havalimanı’ndan 82, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 23 olmak üzere toplam 105 seferini iptal etti. THY’nin toplam iptal edilen sefer sayısı 154 oldu. İstanbul Havalimanı’nda uçaklar inişte zor anlar yaşadı. (İbrahim YILDIZ/DHA)

19 Kasım 2023

TEM’DE ULAŞIMA KAR ENGELİ

Kocaeli’de yoğun kar yağışı etkili oldu. TEM Otoyolu’nda ulaşım aksadı. Sürücüler araçları ile yavaş ilerlerken, İstanbul istikametinde ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi.

Yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Yolun Ankara istikametinde de ulaşım yavaş ilerliyor. Karayolları ekipleri de bölgede kar küreme ve tuzlama çalışması yapıldı. (Dinçer AKBİR/DHA)

19 Kasım 2023

AFAD VATANDAŞLARA MESAJ GÖNDERDİ

AFAD, İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için uyarıda bulundu. Cep telefonlarına uyarı mesajı gönderen AFAD, ‘Meteorolojiye gore Istanbul’da bugun saganak yağış ve tam fırtına bekleniyor. Sel,yildirim, su baskını, çatı ucması, ulaşımda aksamalara karsi tedbirli olun.’ ifadeleri kullanıldı.

19 Kasım 2023

ANKARA’DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüş ile kentin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı özellikle Çankaya, Keçiören, Kızılcahamam, Çamlıdere ve Ayaş ilçesinin yüksek kesimlerinde etkisini gösterdi. Yağış ile araçların ve çatıların üzerleri karla kaplandı. (Gökhan CEYLAN/DHA)

19 Kasım 2023

MUĞLA’DA YILIN İLK KAR YAĞIŞI
19 Kasım 2023

ŞİLE’DE DERE TAŞTI, YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

Şile’de fırtına etkisini sürdürüyor. Ağva mahallesi’ndeki Yeşilçay Deresi taştı. Dere kenarındaki işletmeleri su bastı. İşletmelerdeki masa ve sandalyeler suda sürüklendi. (Nurcan KIRCALI/DHA)

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


19 Kasım 2023

İZMİT’TE YAĞMUR VE FIRTINA

Etkisini gösteren yağmur ve fırtına, özellikle İzmit’i vurdu. Yağmur ve fırtına nedeniyle ağaçlar ile elektrik direkleri devrildi. İzmit Belediyesi’ne bağlı ekipler, ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Elektrik dağıtım firması yetkilileri de hasar gören ve devrilen direklerdeki kabloları onarmak için çalışma yaptı. (Dinçer AKBİR- Selda Hatun TAN/DHA)

19 Kasım 2023

KARTAL VE PENDİK’TEN KAR MANZARALARI

Kartal ve Pendik’te yüksek kesimlerde evlerin çatıları, ağaçlar ve yerlerin karla kaplandığı görüldü. Sabah saatlerinde kar yağışının durmasının ardından yağmur başladı. (Gamze ŞİMŞEK- Ramazan EĞRİ/DHA)


19 Kasım 2023

46 İLE SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Öte yandan Meteoroloji’nin bugün için yayınladığı raporda 46 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi.

TURUNCU KODLU UYARI VERİLEN İLLER: Adıyaman, Bingöl, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Rize, Sakarya, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Zonguldak, Bayburt, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce. 

(Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.)

SARI KODLU UYARI VERİLEN İLLER: Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Çanakkale, Edirne, Gaziantep, İzmir, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Ordu, Siirt ve Kilis. (Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.)

19 Kasım 2023

BOLU DAĞI’NDA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU
19 Kasım 2023

ULUDAĞ’DA KAR KALINLIĞI 50 CM’Yİ GEÇTİ

Uludağ kış sezonunu hızlı açtı. Kasım ayının 16’sında ilk kar yağışıyla birlikte aralıklarla devam eden yağış, dün gece etkisini iyice gösterdi. Kar kalınlığının meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre son ölçümlerde 52 santimetre olduğu açıklandı. Kar küreme ve iş makinelerinin yol kapanmaması için aralıksız çalışmalarını sürdürdü.

Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı Uludağ yolunda, kar lastiği veya zinciri olmayan araçların geçişine izin verilmedi. Geceden Uludağ’a gelen vatandaşlar, çadırlarında yaptıkları konaklayarak sezonun açılışını yapmış oldu.

Gece hava sıcaklığının eksi 14 dereceye kadar düştüğü gün içerisinde de sıcaklığın eksi 10 dereceye kadar yükseldiği Uludağ’da, tipi şeklinde yağan kar yağışıyla birlikte kar kalınlığının kısa sürede 1 metreyi geçmesi bekleniyor. Binalardan sarkan buzların ise kısa sürede oluşması, havanın ne kadar soğuk olduğunu gözler önüne serdi.

19 Kasım 2023

AMASRA’DA FIRTINA HIZI 80 KM’Yİ BULDU

Kentte saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına etkili oldu. Fırtına nedeniyle denizde dalgalar oluştu. Amasra Küçük Liman’da duvarlara çarpan dalgaların boyu 5 metreyi buldu. Çevredekiler limana gelerek, cep telefonları ile dalgaları görüntüledi.

Karadeniz’de seyir halindeki ‘Habibin Yavuz’ ve ‘Cihan Cengiz’ isimli balıkçı tekneleri de limana çekildi. Teknelerin sahipleri halatları sağlamlaştırarak, hasar görmelerini engellemeye çalıştı. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Filyos vadi projesinde görev yapan doğalgaz aramalarında ‘Altan’ ve ‘Hakan İlhan’ lojistik destek gemileri Amasra Büyük Limanı’na çekildi.

Amasra Küçük Liman’da dalgalar limana kadar ilerlerken, kaldırım taşlarının yerinden sökülmesine sebep oldu. Amasra Belediyesi, anonslar yaparak kuvvetli rüzgara karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu. (Ayhan ACAR/DHA)

19 Kasım 2023

KOCAELİ’NİN YÜKSEK KESİMLERİNDE DE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

Fırtına ve soğuk havanın etkili olduğu Kocaeli’de, dün akşam saatlerinde Kartepe’ye mevsimin ilk karı yağdı.

Kış turizmi ile ünlü Kartepe kar ile şenlenirken, kentin yüksek kesimlerine de kar yağışı etkili oldu. Hava sıcaklığının 6 derece ölçüldüğü Dilovası’nda sabah saatlerinden itibaren lapa lapa kar yağışı başladı.

19 Kasım 2023

AYDOS TEPESİ BEYAZA BÜRÜNDÜ

İstanbul’da beklenen kar yağışı dün şehrin yüksek kesimlerinde günün erken saatlerinden itibaren etkisini göstermeye devam etti. Kar nedeniyle, Aydos Tepesi çevresindeki ormanlık alan beyaza büründü.

19 Kasım 2023

ETKİLİ YAĞIŞLAR NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK?

Özellikle Marmara Bölgesi’nde etkili olan yağışların Bursa, Bilecik, Kütahya civarlarında kuvvetli olacağını belirten CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, ‘İstanbul’da karla karışık yağmur yağma ihtimali vardı. Beykoz, Ataşehir civarına da gelmiş.’ dedi.

Prof. Dr. Şen, ‘Sıcaklığın çok ani düşmesinden kaynaklanıyor, bu saatten sonra yok İstanbul’da. Rüzgar çok hızlı esiyor. Kuzey ilçelerimizde, Beykoz, Şile gibi ilçelerde etkili. Öğle saatlerinden sonra yağışın şiddeti azalacak. Balıkesir’den Bolu’ya kadar kar yağışı var yüksek kesimlerinde. Gün sonunda yağış batıdan çekiliyor. Bursa, Bilecik, Kütahya civarlarında kuvvetli yağış var.’ ifadelerini kullandı.

19 Kasım 2023

İSTANBUL’DA KAR SÜRPRİZİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uyarıların ardından İstanbul’da sabah saatlerinde özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu.

Gece boyunca yağan yağmur, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Kentin yüksek kesimlerinde lapa lapa kar yağdı. Yağışla birlikte Çamlıca tepesi beyaza büründü. Taksim Meydanı’nda da etkili olan kar, araçların üzerini beyaza bürüdü.

19 Kasım 2023

KAR YAĞIŞI HABERLERİ PEŞ PEŞE GELDİ

Bursa’da İnegöl-Domaniç Karayolu Arapoturağı mevkiinde saat 20.30 sıralarında etkili olan kar yağışı sırasında yollar beyaza büründü.

Kar yağışına hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler ilerlemekte zorluk çekti. Diğer yandan, İnegöl Jandarma Komutanlığı Trafik Timi ekipleri ağır tonajlı araçların geçişlerine izin vermedi. Karayolları ekipleri, kar küreme çalışmalarına başladı.

İstanbul’a yakınlığıyla bilinen önemli turizm destinasyonlarından Kartepe’de kar yağışı başladı. Hava sıcaklığının 8 derece ölçüldüğü bölge, kar yağışıyla birlikte beyaza büründü. Kocaeli Büyükşehir ile Kartepe Belediyesi karla mücadele ekipleri yolların kapanmaması ve ulaşımın aksamaması için çalışmalarını sürdürüyor.

 

19 Kasım 2023

ÇANAKKALE’DE KAR YAĞIŞI

Çanakkale’de Bayramiç’e bağlı Çırpılar köyünün yüksek kesimlerine, mevsimin ilk kar yağışı gerçekleşti. Kar yağışı nedeniyle kentin yüksek kesimlerinde orman, köyler ve yerleşim merkezleri beyaza büründü.

Bölgede, kartpostallık görüntüler ortaya çıktı. Bu yıl, yağmurun yetersiz olması nedeniyle kuraklık tehlikesinin yaşandığı Çanakkale’de mevsimin ilk karı vatandaşı sevindirdi. (Fatih DALDAL/DHA)

19 Kasım 2023

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de kuzeyli yönlerden, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat), Marmara’nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

19 Kasım 2023

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Ordu çevrelerinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, yerel su baskını, taşkın gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

19 Kasım 2023

EYÜPSULTAN’DA TOPRAK KAYDI

Olay, Güzeltepe Mahallesi Urfa Sokak’ta bulunan Yunus Emre Parkında saat 09.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Parkın bir bölümündeki toprak, büyük bir gürültüyle alt kısmında bulunan inşaata alanına kaydı.

İhbar üzerine olay yerine gelen Eyüpsultan Belediyesi zabıta ekipleri tarafından inşaat ve çocuk parkı güvenlik şeridi çekilerek kapatıldı. Toprak kaymasında ölen ya da yaralanan olmazken parkın bir kısmı ve yan tarafında bulunan merdivenlerde hasar oluştu. Yaşanan toprak kaymasının park çevresinde bulunan binaların zeminine zarar verip vermediği Eyüpsultan Belediyesi ekiplerinin yapacağı incelemenin ardından belli olacak. (Özgür EREN/DHA)

19 Kasım 2023

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre:

Ülke genelinin çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, İç Ege ve İç Anadolu’nun yüksekleri, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Kırklareli, Bursa ve Bilecik’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Ordu çevrelerinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x