RTÜK’ten LGBTİ+ karşıtı ‘kamu spotu’na onay

RTÜK, bugün toplandı. Üst Kurul üyesi Tuncay Keser, Üst Kurul’un İstanbul Aile Vakfı’nın düzenleyeceği “LGBT Propagandasına Dur” etkinliğiyle ilgili kamu spotuna onay verdiğini açıkladı. Keser, sosyal medya hesabında; “Yayınların, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı olmamasını sağlamakla görevli RTÜK, toplumsal cinsiyet eşitliğini reddeden İstanbul Aile Vakfı’nın İstanbul’da düzenleyeceği ‘LGBT propagandasına dur’ etkinliğiyle ilgili kamu spotuna oy çokluğu ile onay verdi” mesajını paylaştı.

RTÜK üyesi İlhan Taşcı ise kararla ilgili sosyal medya hesabından “İstanbul Aile Vakfı’nın Saraçhanede düzenleyeceği ‘LGBT propagandasına dur’ toplantı duyurusunun kamu spotu olarak TV’lerde yayınlanmasına oy çokluğuyla karar verdi. Vakfın gerekçesi ‘Bu gidişe dur denmezse 23 Nisan ve 19 Mayıs’ı kutlayacak çocuk ve gençlerimiz olmayacak” açıklamasını yaptı.

6112 sayılı RTÜK Kanunu’nun 8’inci maddesinin s bendi; “Yayın hizmetleri, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” hükmünü düzenliyor.

İstanbul Aile Vakfı’nın internet sitesinde ise “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ adı altında yaratılış gerçeği inkâr edilerek, cinsiyetsizlik dayatılmakta; toplumların temelleriyle oynanmakta, kültür, ahlak ve mahremiyet değerleri yıpratılmaktadır. Özellikle aile yapımız çok tutarsız, ideolojik ve dağıtıcı söylemlerle karşısında tehdit altındadır” ifadesi yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x