Bu Veriler Altın Fiyatının Bir Sonraki Büyük Hareketini Tetikleyebilir!

Önceki haftaki sert düşüşün ardından altın, bu hafta toparlanmakta zorlanıyor. Bunda da geniş tabanlı doların gücü ve yükselen ABD Hazine tahvil getirilerinin baskısı etkili oluyor. Önümüzdeki hafta ABD’den gelecek üst düzey makroekonomik veriler önemli. Bu veriler, Fed’in faiz görünümünün piyasa fiyatlamasını önemli ölçüde etkileme potansiyeli taşıyor. BU nedenle, altının bir sonraki büyük hareketini tetiklemesi mümkün.

Altın alıcıları kenarda kalmaya devam ediyor

Geçen Pazartesi ABD piyasalarının Anma Günü tatili nedeniyle kapalı olmasıyla altın hafif bir yükseliş gösterdi. Bu arada, İsrail’in Pazar günü Refah’ta en az 45 kişinin ölümüne neden olan hava saldırısı haberleri yatırımcıların hafta başında temkinli bir tutum benimsemesine neden oldu. Dolayısıyla bu da altının yerini korumasına yardımcı etti. Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, yıllıklandırılmış reel ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesini ilk tahmindeki %1,6’dan ilk çeyrekte %1,3’e düşürdüğünü duyurdu. GSYH revizyonuna verilen ilk tepki ile 10 yıllık ABD getirisi güneye döndü. Ayrıca bu altın fiyatlarında mütevazı bir toparlanmaya kapı açtı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BEA Cuma günü, Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksinin Nisan ayında yıllık bazda %2,7’de sabit kaldığını bildirdi. Bu oran Mart ayındaki artışla aynı seviyede. Ayrıca, piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Aylık bazda ise PCE Fiyat Endeksi tahminlere paralel gibi %0,3 arttı. Son olarak, çekirdek PCE Fiyat Endeksi yıllık bazda %2,8 arttı. Bu da analistlerin tahminlerini karşıladı. Bu rakamların ardından 10 yıllık ABD getirisi düşüşe geçti. Dolayısıyla bu veriler altının 2.350 doların üzerine çıkmasını sağladı.

Altın yatırımcılarının odağında ABD istihdam raporu var

ABD ekonomi gündeminde Pazartesi günü Mayıs ayı ISM İmalat PMI verileri yer alıyor. Bu ayın başlarında S&P Global, Mayıs İmalat PMI ön verisinin 51,3’ten 54,4’e yükseldiğini bildirdi. Bu da USD’nin talep bulmasına yardımcı oldu. Dolayısıyla, ISM İmalat PMI’ın 50’nin üzerindeki genişleme bölgesine geri dönmesi durumunda doların Pazartesi günü yerini koruyabilir ve altının yukarı yönlü hareketini sınırlayabilir.

Piyasa katılımcıları, Çarşamba günü, Mayıs ADP İstihdam Değişikliği ve ISM Hizmetler PMI verilerini yakından izleyecek. Bu verilere yönelik piyasa tepkisi, iyimser bir verinin USD’yi desteklemesi olacaktır. Doğal olarak bunun tersi de geçerli. Ancak Cuma günkü Mayıs ayı için önemli istihdam raporu öncesinde kısa ömürlü kalması olası.

Yapay Zekadan Yıl Sonu için Altın Fiyatı Tahminleri!

Sarı metal ABD NFP raporuna nasıl tepki verecek?

Mart ayında kaydedilen 315.000’lik etkileyici artışın ardından, Tarım Dışı İstihdam (TDİ) Nisan ayında 175.000 arttı. Yatırımcıların NFP’deki bu keskin düşüşü işgücü piyasası koşullarında bir gevşeme işareti olarak değerlendirdi. Böylece, USD ilk tepkiyle birlikte ağır bir satış baskısı altına girdi. Bununla birlikte, Fed politika yapıcıları hayal kırıklığı yaratan istihdam verilerini önemsemediler. Bu bağlamda politika faizinde bir indirim düşünmeden önce birkaç aylık iyi enflasyon verileri arayacaklarını yinelediler. Piyasa analisti Eren Şengezer, NFP verisinin altın fiyatları üzerindeki etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

NFP’nin Mayıs ayında 150,000 ya da daha az artması durumunda, kısa vadeli piyasa tepkisi muhtemelen USD satışlarını tetikleyerek altın fiyatının kuzeye dönmesini sağlayacaktır. 200.000 ila 250.000 arasında bir artış, Fed’in enflasyon dinamiklerine odaklanmaya devam etmesi için ‘yeterince iyi’ bir rakam olarak görülebilir ve USD’nin değerlemesi üzerinde uzun süreli bir etki yaratmayabilir. Yelpazenin diğer tarafında ise 250.000 veya daha büyük bir güçlü NFP artışı, piyasaların 2024 yılında 25 baz puanlık tek bir Fed faiz indirimine yönelmesine ve hafta sonuna doğru ABD Doları ve ABD Hazine tahvil getirilerinde bir ralli yaşanmasına neden olabilir. Bu senaryoda altın keskin bir düşüş yaşayabilir.

Altının teknik görünümü

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik resmini de değerlendiriyor. Günlük grafikte, Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50 civarında yatay hareket ediyor. Bu da altının kararsızlığını yansıtıyor. Şubat ortasındaki hareketin Fibonacci %23,6 geri çekilmesi, 50 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve yükselen regresyon kanalının alt sınırı 2.330 dolarda güçlü bir destek oluşturuyor. Altın bu seviyenin altına düşer ve direnç olarak kullanmaya başlarsa, teknik satıcıların harekete geçmesi mümkün. Bu durumda, 2.300 dolar (psikolojik seviye, statik seviye) 2.260 dolardan (Fibonacci %38,2 geri çekilme) önce ara destek olarak görülebilir. Yukarı yönde, 20 günlük SMA, 2.400 dolar (psikolojik seviye, statik seviye) ve 2.440 dolar (statik seviye) öncesinde 2.360 dolarda ilk direnç olarak duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x