Gazetecileri susturamazlar

Filistin’deki gazeteciler bütün tehlikelere rağmen İsrail vahşetini dünyaya aktarmaya çalışıyor. İsrail Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 38 gazeteciyi öldürdü. Şartların giderek zorlaştığı Gazze’de gazeteciler büyük tehlike altında çalışıyor. Gazetecileri hedef alan İsrail basın mensuplarının ailelerini de katletti. Pek çok gazeteciyi gerçekleri aktardığı için öldüren İsrail, 11 Mayıs 2022’de de Cenin Mülteci Kampı’nda düzenlenen baskını takip eden Şirin Ebu Akile’yi katletti.

GÖRDÜĞÜMÜZ RAPOR İNANILMAZDI

Şirin Ebu Akile’nin kardeşi Tony Akile, Yeni Şafak’a konuştu. Tony Akile, “Gazetecileri öldürerek gerçekleri susturmaya çalışıyorlar ama bunu başaramayacaklar. Şirin gibi onların da hatırası dünyaya ulaşacak” dedi. Ablası duayen gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesine ilişkin bilgiler veren Tony Ebu Akile, “Filistinlilerin onu vurduğunu söylediler ve soruşturmadan sonra İsrail askerlerinin onu öldürdüğünü kabul ettiler. Filistinlileri suçlamaya çalıştıklarını duymak şoke ediciydi, ancak tüm raporlar ve tüm videoları incelediğimizde orada Filistinliler yoktu. O bölgede sadece medya mensupları ve siviller vardı. Cinayetin ardından gördüğümüz rapor inanılmazdı. Resmen olayı kapatmaya çalışıyorlardı” dedi.

İSRAİLLİ KESKİN NİŞANCI VURDU

Kısa süre içinde birçok medya kuruluşunun ve, araştırmacının olayı incelemeye aldığını kaydeden Tony Akile şöyle devam etti: Hepsi, cinayetin onu 200 metre mesafeden vuran İsrailli bir keskin nişancı tarafından yapıldığını doğruladı. Ne yazık ki ölümcül bir atıştı. Kanıt var, ancak ceza ya da yargı yok. Birkaç gün önce bir BM raporu yayınlandı ve bu raporda onu vuran askerlerin hangi birimden oldukları ve adları belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x